Stezka_Home_Logo
slogan

SCHRÖTEROVA KAPLE

V rámci budování Skleněné stezky byla návštěvníkům znovu zpřístupněna Schröterova kaple na vrchu Kaple nad obcí.

2. září 1899 stál v těchto místech František Josef I. a shlížel odsud na vojenské štábní cvičení. Užijte si i vy krásný výhled na okolní krajinu Lužických hor.

V soupisu kaplí a soch brnišťské farnosti z roku 1855 je o kapli napsáno: „Schröterova kaple ke cti sv. Marka Evangelisty a Jana Nepomuckého stojí na vrchu Kaple. Zřídil ji Wenzel Schröter, sedlák z Brniště č. 22 v roce 1803. Stojí na kopci v poli při pěšině na Růžové, na selském pozemku č. 22 v Brništi, udržuje ji majitel pozemku. V den sv. Marka a o svátku sv. Jana Nepomuckého se sem konají prosebná procesí. Kaple je postavena z kamene a cihel, kryta je taškami a má mřížové dveře. Je docela dobrá, 3 osoby se v ní mohou v kleče modlit. Ke kapli náleží dva velké obrazy na plátně: obraz sv. Marka a obraz sv. Jana Nepomuckého. Příslušný obraz se v kapli vystavuje jen pro příchozí prosebných procesí, jinak jsou oba obrazy uschovány u hospodáře v jeho domě č. 22 v Brništi, protože kaple byla již vícekrát zlodějskou sebrankou vyloupena."

Po 2. světové válce opuštěná kaple zchátrala a do roku 2000 z ní zůstal už jenom nevelký zbytek boční zdi a část podpěrného pilíře. Původní vzhled kaple není znám. V roce 2007 ji nově vlastnoručně postavil a také 16. května 2008 slavnostně posvětil mimoňský farář Václav Horniak. Právě tomuto skromnému a pracovitému člověku vděčíme za to, že toto místo získalo zpět svůj charakter. Proto by se kaple právem mohla jmenovat Horniakova


cristal

  Skleněnou stezku v Brništi pro vás společně vytvořily Podralský nadační fond ZOD, obec Brniště, sklárna Pačinek Glass a místní zemědělská firma ZOD Brniště.   Projekt je podpořen z rozpočtu Libereckého kraje a z rozpočtu EU
z Evropského fondu pro regionální rozvoj z programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020 v rámci fondu Malých projektů Euroregionu Nisa.
partners
 

ZAJÍMAVÉ ODKAZY:

 

KDE NÁS NAJDETE:

         
             
  www.ekocentrumbrniste.cz
www.stezkahastrmanu.cz
www.sochyveskalach.cz
www.podralsko.cz
www.brniste.cz
  Ekocentrum Brniště
471 29, Brniště č.p.16
Tel: +420 733 571 057
www.ekocentrumbrniste.cz