Stezka_Home_Logo
slogan

O SKLENĚNÉ STEZCE

Sklo patří od nepaměti k severu Čech stejně jako porcelán k Míšni nebo víno k Bordeaux. Všichni jistě znáte proslavený český křišťál, tradiční české ručně vyráběné vánoční ozdoby, noblesní jabloneckou bižuterii nebo velkolepé křišťálové lustry z Novoborska. Také obec Brniště se k této slavné tradici připojila, když zde v r. 1992 pánové Zdeněk Duchoň a Blahoslav Matys založili firmu Glass Metall s.r.o., odkud se vyvážejí tradiční i moderně pojaté křišťálové lustry do celého světa.

Na Skleněné stezce v Brništi se setkáte se sklem v různých podobách, tvarech i barvách. Na počátku stezky vás svými barevnými větvemi z foukaného skla přivítá Skleněný strom ze sklárny Pačinek Glass. Cestou vás svým třpytem a barevnými odlesky budou okouzlovat skleněné ověsky z křišťálových lustrů a skleněné perličky a tyče, kterými je stezka značena. Díky malému kouzlu našich sklářů si můžete představit původní podobu kostela Sv. Mikuláše z počátku 19. století, kdy byla kostelní věž o patro vyšší. 21. dubna 1808 totiž postihla zdejší kostel největší katastrofa v jeho historii. Při velké bouři byl skoro celý kostel zničen úderem blesku.

Na stezce se setkáte s uměleckými díly od takových mistrů, jakými jsou legendární výtvarník a designer Bořek Šípek nebo jeden z nejvýznamnějších současných českých uměleckých sklářů Jiří Pačinek, ale i s díly, kteá vytvořily české a německé děti v rámci přeshraničního setkání. I vy si můžete na odpočívadle nad obcí vytvořit vlastní skleněnou mandalu, posedět, odpočinout si a kochat se okolní krásnou krajinou. Pro děti jsou na cestě připraveny různé sportovní a herní prvky.

Odměnou za to, že po stezce vystoupáte až na vrch nad obcí, kde se nachází Schröterova kaple, pro vás pak bude krásný výhled na krajinu z místa, odkud se v roce 1899 rozhlížel na svá vojska František Josef I. a samozřejmě zde čeká i další skleněné překvapení.

cristal

  Skleněnou stezku v Brništi pro vás společně vytvořily Podralský nadační fond ZOD, obec Brniště, sklárna Pačinek Glass a místní zemědělská firma ZOD Brniště.   Projekt je podpořen z rozpočtu Libereckého kraje a z rozpočtu EU
z Evropského fondu pro regionální rozvoj z programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020 v rámci fondu Malých projektů Euroregionu Nisa.
partners
 

ZAJÍMAVÉ ODKAZY:

 

KDE NÁS NAJDETE:

         
             
  www.ekocentrumbrniste.cz
www.stezkahastrmanu.cz
www.sochyveskalach.cz
www.podralsko.cz
www.brniste.cz
  Ekocentrum Brniště
471 29, Brniště č.p.16
Tel: +420 733 571 057
www.ekocentrumbrniste.cz